Project Laag Nederland 2050: Ideeën Voor Inrichting Laag Gelegen Gebieden In Nederland
Geschreven op 29-10-2021 - Erik van Erne. Geplaatst in NatuurDe komende jaren werken Wageningen University & Research, KWR en Deltares samen met diverse partners aan ideeën voor de inrichting van het landelijk gebied voor verschillende laag gelegen gebieden in Nederland en hoe de belangen van stakeholders daarin passen.
Met hun onderzoek ontwikkelen ze visies voor 2050 en beschrijven de onderzoekers keuzes die daar nu en in de toekomst voor gemaakt moeten worden.
In de huidige discussie rond het klimaat- en het waterrobuust maken van laaggelegen delen van Nederland worden veelal het huidig landgebruik en technische maatregelen als uitgangspunt genomen. Door niet vanuit het huidige landgebruik te denken, ontstaat er ruimte voor natuurlijke oplossingen die bijvoorbeeld beter om kunnen gaan met de snelle veranderingen van de omgeving zoals maaivelddaling, zeespiegelstijging, verzilting.
Het onderzoek van Wageningen University & Research, KWR en Deltares is een verdere concretisering van de Kaart van Nederland 2120 die Wageningen Environmental Research heeft ontwikkeld. Het onderzoek sluit aan bij het KLIMAP-onderzoek naar het klimaat- en waterrobuust maken van de hoge zandgronden.
Dit nieuwe project levert een plan op voor landgebruik en het inrichten van het landelijk gebied. Tevens wordt gekeken naar de impact van maatregelen op een heel gebied. Hierbij is naast het klimaat- en waterrobuust maken ook aandacht voor de economische mogelijkheden. Er wordt op zoek gegaan naar nieuwe vormen van landgebruik, waarbij functies worden gecombineerd of nieuwe functies worden geïntroduceerd.
Het project start met drie voorbeeldgebieden: Veenweide en Boezem Friesland, Veenweide Laag Holland en Schouwen-Duivenland. In de eerste fase, tot het einde van dit jaar, worden langetermijnknelpunten in de gebieden geanalyseerd, onder andere door het interviewen van stakeholders.
Partners in het project zijn: Wetterskip Fryslan, waterschap Noorderzijlvest, hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, provincies Noord-Holland, Friesland en Zeeland, STOWA, It Fryske Gea, Rijkswaterstaat, gemeenten Amsterdam en Schouwen-Duivenland, KWR en Deltares. Vanuit Wageningen University & Research participeren Wageningen Environmental Research, Wageningen Livestock Research, Wageningen Plant Research en Wageningen Economic Research.