IVN: 50 jaar Natuur- en MilieuEducatie die Mensen Raakt
Geschreven op 3-5-2010 - Erik van Erne. Geplaatst in Agenda, Educatie, Milieu, NatuurWie kent het niet? Het IVN viert dit jaar 50 jaar Natuur- en MilieuEducatie (NME) die mensen raakt. Voortgekomen uit de Bond tegen Verontreiniging van Stad en Land (1939), de Bond van Natuurbeschermingswachten (1948) tot het huidige IVN Natuur- en milieueducatie (1960-2010).
IVN kent een lange geschiedenis. Het verhaal van IVN laat ook zien hoe onze kijk op de natuur zich ontwikkeld heeft. De rode draad is de onlosmakelijke relatie tussen mens en natuur. In de loop der jaren groeide bij de verschillende organisaties de overtuiging dat natuurbescherming alleen dan effectief kon zijn als het onderwerp breed draagvlak zou krijgen onder de bevolking. De manier om dat te realiseren was, en is, educatie.
I.V.N Instituut voor Natuurbeschermingseducatie Vereniging van Natuurwachten en Natuurgidsen, werd op 21 mei 1960 opgericht uit de Bond van Natuurbeschermingswachten. Met de totstandkoming van het I.V.N. (toen nog met puntjes) werd bewust gekozen voor een andere lijn: meer aandacht voor ‘wat wel mag’ dan voor het ‘verbod’. In het I.V.N. werkte vanaf dat moment de grote groep gemotiveerde vrijwilligers vooral preventief. Geen correctie meer, maar educatie. In de tweede helft van de jaren zestig kwamen de eerste beroepskrachten bij het IVN in dienst. Later gevolgd door consulenten voor het jeugd- en jongerenwerk en voor de jongerenkampen. De IVN-historie: een ontwikkeling van natuurbescherming naar natuur- en milieueducatie.
Nu bestaat IVN Natuur- en mileueducatie uit een vereniging met om en nabij 171 lokale afdelingen en zo’n 18.000 vrijwilligers en een stichting met 11 provinciale consulentschappen en meer dan 100 beroepskrachten. De afkorting ‘IVN’ geen directe betekenis meer.
Zie ook: Congres 2010 NME 2.0: Een nieuw perspectief op natuur- en milieueducatie - De 24e Beneluxconferentie Natuur- en Milieueducatie (NME) 2010 - Het Programma NME: Zoekt en Financiert NME Arrangementen - NME: Kiezen, leren en meedoen ! - De Vlaamse NME-dag 2010: Ontmoeten, Netwerken en Verbinden - Scharrelkids: De Natuur is van Vitaal Belang voor alle Kinderen!