Danone Climate Policy: Target Zero Net Carbon: Nieuw Klimaatbeleid Scoort Slecht by Oxfam
Geschreven op 28-11-2015 - Erik van Erne. Geplaatst in KlimaatOxfam Novib is zeer teleurgesteld in het nieuwe klimaatbeleid van Danone, het grootse levensmiddelenbedrijf van Frankrijk, dat in aanloop naar de klimaattop in Parijs is gepubliceerd. Danone’s nieuwe beleid verdient vooral het predicaat symbolisch.
Danone’s nieuwe beleid scoort ruimt onvoldoende bij de aanpak van klimaatverandering en het doet veel te weinig om kleine boeren te helpen zich tegen de gevolgen van klimaatverandering te wapenen.
Danone’s nieuwe beleid verdient vooral het predicaat symbolisch en doet te weinig om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Bijna 60% van de CO2-voetafdruk van Danone is afkomstig uit de landbouw. Maar Danone’s nieuwe beleid pakt deze bron van uitstoot niet aan. Verder wil het bedrijf pas vanaf 2025 haar absolute uitstoot gaan verminderen. De komende 10 jaar kan de uitstoot dus nog groeien.
Verder doet Danone’s nieuwe beleid ook weinig voor de vele kleine boeren die aan Danone leveren. Deze boeren zijn juist extra kwetsbaar voor de negatieve gevolgen van klimaatverandering en hebben daarom steun nodig. Dit kan door boeren te helpen aan een leefbaar inkomen, hen eerlijke deals te bieden en hen te helpen effectieve maatregelen te nemen om zich aan te passen aan de veranderende weersomstandigheden, aldus Oxfam.
Het nieuwe klimaatbeleid van Danone (PDF) van Danone streeft naar een zero netto CO2-uitstoot op lange termijn. Te beginnen met een halvering van de uitstoot van broeikasgassen in 2030.
Danone zal daarbij niet alleen focussen op zaken die rechtstreeks onder de verantwoordelijkheid van het bedrijf vallen, zoals productie, verpakking, logistiek en einde levenscyclus, maar ook op zaken waar het een gedeelde verantwoordelijkheid draagt. Het gaat dan in het bijzonder om de landbouw, die goed is voor 65% van de totale uitstoot.
Danone heeft al flink wat ervaring met het beperken van zijn CO2-uitstoot. In 2008 lanceerde het bedrijf een plan om de CO2-uitstoot voor de activiteiten die onder de rechtstreekse verantwoordelijkheid van Danone vielen, in een periode van vijf jaar met 30% te verminderen.
Met succes: eind 2012 kondigde Danone een resultaat aan van -42% (uitgedrukt in gram CO2 per kilogram verkocht product). Daarmee had het zijn doelstelling niet alleen overtroffen, maar ook een jaar eerder behaald dan gepland.
Om de nieuwe doelstellingen te bereiken, heeft Danone in de nieuwe Climate Policy: Target Zero Net Carbon vijf prioriteiten vastgelegd.
1 De globale uitstoot van broeikasgassen van het bedrijf reduceren in het uitgebreide activiteitendomein.
2 Initiatieven ontwikkelen voor de opname van koolstof in natuurlijke ecosystemen zoals bossen, mangroves en de bodem.
3 De ontbossingsimpact van de bevoorradingsketen van Danone volledig wegwerken tegen 2020.
4 Veerkracht inbouwen in de voedsel- en watercycli.
5 Bijdragen aan het cultiveren van gezonde voedingsgewoontes, die efficiënt gebruik maken van hulpbronnen en met ingrediënten die duurzaam geproduceerd worden.
Unilever Gaat Voor 100% Duurzame Stroom in 2020 en 100% Duurzame Energie in 2030 – Proctor & Gamble New Sustainability Vision: 100% Renewable Energy and Materials and Zero-Waste