Anders Bekeken

Klimaatnieuws: CO2-concentratie bereikt nieuw record in maart 2010

Geschreven op 13-5-2008 - Erik van Erne. Geplaatst in Klimaat

co2_in-de-lucht.jpgUpdate 17 juni 2010: Het CO2-gehalte van de atmosfeer blijft maar toenemen en het lijkt erop of er zelfs sprake is van een versnelling.

In 2010 wordt volgens de gegevens van het meetstation in Hawaii zelfs een nieuw record gevestigd. Bovendien lijkt de toename iets te versnellen.

Zie ook: Klimaatnieuws: Atmospheric CO2-level nu boven de 390 ppm

17 maart 2010: Zo, ondanks de economische crisis is er toch een nieuw CO2-record gemeten in het Noorse Zeppelin station. We noteren een gemiddelde van 393.71 ppm over de eerste twee weken van de maand maart 2010. Bron: Ecoseed

22 juni 2009: In de maand mei heeft het observatorium Mauna Loa op Hawaii een CO2-gehalte in de atmosfeer gemeten van 390,18 ppm. Voor het eerst werd hiermee de grens van 390 overschreden.

13 februari 2009: Rond de jaarwisseling bereikte de CO2-concentratie in de atmosfeer op Spitsbergen een nieuw record. Scandinavische onderzoekers registreerden 392 ppm, ongeveer 2,5 ppm meer dan vorig jaar. 

Het nieuwe CO2-record ondersteunt de metingen die laten zien dat de concentratie van het belangrijkste broeikasgas in recente jaren versneld toeneemt. Tussen 1970 en 2000 steeg de concentratie elk jaar met gemiddeld 1,5 parts per million (ppm). Sinds 2000 bedraagt de jaarlijkse stijging echter 2,1 ppm.

De langste meetreeks komt van het Mauna Loa Laboratorium op Hawaï. Amerikaanse klimatologen verrichten daar sinds 1957 ononderbroken atmosferisch onderzoek. Gecorrigeerd voor seizoensfluctuaties steeg de atmosferische CO2-concentratie er in deze periode van 310 ppm tot 387 ppm vorig jaar.

En daarmee is de uiterste veilige grens al gepasseerd, stelt James Hansen, directeur van NASA’s Goddard Institute for Space Studies. Hansen bepleit een terugkeer naar een CO2-concentratie van 350 ppm. Die kan volgens hem bereikt worden door alle zeilen bij te zetten: niet alleen maximaal investeren in duurzame energie, energie-efficiëntie en energiebesparing, maar ook inzetten op verbetering van de natuurlijke CO2-opslag, bijvoorbeeld met projecten voor grootschalige herbebossing. Zie ook: Bomen nemen steeds minder CO2 op !

Dan moeten huidige ontwikkelingen echter worden gekeerd, stelt Holmen. Want terwijl de wereldwijde CO2-uitstoot nog steeds toeneemt, lijkt de stijging van de concentratie verder versneld te worden door een afname van de natuurlijke CO2-opname, als gevolg van netto ontbossing, verzadiging van de oceanen en verdroging van akkers en natuurgebieden, ten gevolge van de reeds optredende klimaatverandering. ‘Wij kunnen één warme Siberisch winter zo terugzien in de grafieken’, zegt Holmen. ‘Dan verloopt de afbraak van organisch materiaal in de bodem sneller, waardoor meer CO2 vrijkomt.’ Bron: Energieraad

13 mei 2008: Alweer slecht klimaatnieuws. Wetenschappers van het Mauna Loa observatory in Hawaii hebben bekend gemaakt dat het CO2 niveau in de atmosfeer nu op 387 parts per million (ppm) staat en dat is bijna 40% hoger dan aan het begin van de industriële revolutie

De nieuwste cijfers, gepubliceerd door het US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) bevestigen dat de toename van carbon dioxide (CO2) een heel stuk sneller gaat dan tot nu toe werd aangenomen. De toename in 2007 was 2.14ppm en dat is het vierde jaar op rij dat de stijging boven de 2ppm zit. Tussen 1970 en 2000 was de gemidelde stijging per jaar ongeveer 1.5ppm per jaar. Sinds 2000 komen we uit op een gemiddelde stijging van 2.1ppm per jaar.

Wetenschappers zien in de steeds snellere toename een indicatie dat het natuurlijk vermogen van de aarde om CO2 te absorberen de stijging van de CO2-uitstoot niet meer kan bijhouden. Bronnen: Reuters en The Guardian 

Zie ook: Nieuw record in CO2-uitstoot !

4 Reacties

  1. Godebald zegt:

    29 maart 2009 om 09:54 | Permalink

    Ondanks crisis toch meer CO2 in de atmosfeer

    Hoewel vele deskundigen verwachtten dat door de economische crisis de uitstoot van CO2 zou gaan dalen, blijkt dat voorlopig nog niet het geval te zijn. De uitstoot is vorig jaar zelfs sterk gestegen.
    Volgens voorlopige resultaten van het internationale onderzoeksproject Global Carbon Project (GCP) is het aandeel van CO2 vorig jaar met 2,3 naar ongeveer 385 ppm (deeltjes per miljoen) gestegen. De doorsneewaarde van de daaraan voorafgaande negen jaar was ongeveer 2,0 ppm.

    Dit is zeer verrassende uitkomst, want de stijging van het wereldwijde bruto sociaal product was vorig jaar 2,5 procent (tegenover 3,2 procent in 2006). Het energieverbruik van de industrielanden en de economische machten in opkomst zou teruggelopen moeten zijn en daarmee ook de CO2-uitstoot. Het GCP heeft geen verklaring. Mogelijk nemen de oceanen minder CO2 op.

    http://www.vilt.be/Ondanks_crisis_stijgt_hoeveelheid_CO2_in_atmosfeer

    http://www.globalcarbonproject.org/

  2. Erik van Erne zegt:

    25 november 2009 om 08:45 | Permalink

  3. Peter Heersink zegt:

    19 december 2009 om 00:17 | Permalink

    Let op: Mauna Loa is een vulkaan! De grootste op aarde. Het CO2 gehalte hier zegt met name iets over de activiteiten van de vulkaan en niet iets over de uitstoot van CO2 in de rest van de wereld!
    Zie ook: http://en.wikipedia.org/wiki/Mauna_Loa

  4. Erik van Erne zegt:

    24 december 2009 om 14:57 | Permalink

Plaats zelf een reactie:

(U heeft ruimte voor 400 tekens)
*

Categorieën

  • Afval (473)
  • Agenda (2370)
  • Barack Obama (116)
  • Biologisch (111)
  • Blog Action Day (58)
  • Bouwen-Klussen (551)
  • Communicatie (371)
  • Cradle to Cradle (366)
  • Design (204)
  • Dieren (168)
  • Duurzaam (1886)
  • Educatie (321)
  • EEN-Armoede (242)
  • Energie en Besparing (2391)
  • Europa (29)
  • Evenementen (109)
  • Geluid (21)
  • Gezondheid (265)
  • Goed Doel (110)
  • Green Deal (2)
  • Greenwashing (105)
  • Hergebruik-Kringloop (264)
  • Iets anders (255)
  • Int. Samenwerking (184)
  • Investeren (117)
  • Kerst (124)
  • Klimaat (1491)
  • Licht (318)
  • Lucht (28)
  • Mensenrechten (145)
  • Milieu (704)
  • MVO (104)
  • Natuur (573)
  • Olympische Spelen (65)
  • Oranje (148)
  • Oud & Nieuw (81)
  • Pasen (3)
  • Sinterklaas (28)
  • Sport (172)
  • Vakantie (71)
  • Valentijn (34)
  • Verkiezingen (55)
  • Vervoer en OV (699)
  • Vrijwilligerswerk (16)
  • Water (237)
  • Welzijnswerk (27)
  • Schrijvers

    Recente berichten

  • Amsterdam Smart City: Buurzaam Wonen – Slimme Meter in Geuzenveld by Liander
  • Nederland Weer in Recessie by CBS: Met Dank Aan Het Kabinet Rutte-Verhagen
  • Meewind: Investeren in Duurzame Energie
  • Verras je Valentijn met een Hart van Goed Goud op Valentijnsdag
  • Het Bijenpaviljoen op de Floriade 2012 met een Hoog Cradle to Cradle Gehalte
  • Het Jaar van de Bij 2012: Help de Bij te (Over)Leven
  • Groene Natuurorganisaties Exposant op Floriade 2012: Through Animal Eyes
  • Auto Wassen Zonder Water bij Omnigroen Mobiele Was Service van de Haeghe Groep
  • MVO Doe Je Zo Platform: Inspirience & Experience Bijeenkomst
  • Grootste Gemeentelijke Zonnedak van Den Haag: 200 Zonnepanelen op Dak van het Museon
  • Cradle to Cradle Symposium met Michael Braungart bij TU Twente
  • Go4MVO: Taxibedrijven in Noord Brabant CO2-Neutraal – Een Mooi Voorbeeld van Greenwashing
  • Seminar Design for Recyclability: Duurzaam Grondstoffenbeheer – Cradle to Cradle
  • De Lokale Klimaatagenda 2011-2014: Werk Maken van het Klimaat
  • LDEB MeppelEnergie: Lokaal Duurzaam EnergieBedrijf Woonwijk Nieuwveense Landen in Meppel
  • Het Nieuwe Stadkantoor van de Gemeente Utrecht: Licht, Duurzaam en Een Groen Dak
  • Land Art Generator Initiative 2012 International Design Competition: Freshkills Park New York City
  • Natuur in de Stad: Een Duurzame Aanpak in Zwolle – Riviernatuur in de Stad
  • 2012 International Year of Cooperatives: Rabobank Eerste Sponsor IYC 2012
  • 2012 International Year of Sustainable Energy for All: Duurzame Energie Voor Iedereen
  • Links

    Milieunet op..