Er is geen ramp !
Geschreven op 14-11-2007 - Erik van Erne. Geplaatst in Duurzaam, Energie en Besparing, KlimaatOp Volg Het Geld las ik het artikel “Holland op zijn smalst” van Reginald Melchers over het gebrek aan daadkracht in Nederland als het gaat om duurzame energie. Hieronder mijn reactie.
Het beeld dat u schets is helaas juist en het is een somber beeld. We kunnen zoveel in Nederland. Technologisch hebben we veel in ons mars. In de afgelopen 10-15 jaar zijn er massa’s ideeën getests, pilots uitgevoerd. SenterNovem moet beschikken over kilometers archief met technologie die wel werkt.
En waarom wordt dat niet toegepast? Omdat er geen ramp is. Althans geen zichtbare ramp. En dat is het probleem. Bijna alle (92%) van de Nederlanders maakt zich zorgen, ernstig zorgen over het klimaat. Slechts 5% doet daadwerkelijk zelf iets.
De overheid heeft al heel lang geen echte visie tav duurzaamheid. En met het nieuwe duurzaamheidskabinet komen we ook niet ver. Voorlopig blijft het bij praten, intenties, convenanten en akkoorden en krijgt compenseren en handel in CO2 credits een soort heilige status, waarmee we alles wat krom is recht willen praten.
Die klimaatneutrale steden uit het Klimaatakkoord tussen VROM en VNG gaan er echt niet komen en wel om de eenvoudige reden dat klimaatneutraal niet mogelijk is !
De klimaatramp is er wel, maar we zien het nog niet echt bij onze voordeur. Ok, de natuur is wat verandert, planten bloeien in andere perioden, het wordt wat warmer, matige winters, wat extremer weer, maar een ramp, nee er is geen ramp.
En alleen een ramp schijnt te werken. Alleen dan neemt Nederland het enige juiste besluit: dit mag nooit weer gebeuren en dan komt het goed, dan kijken we niet eerst naar wat het kost maar naar wat we bereiken, want het mag nooit meer gebeuren.
Alleen dan is er bereidheid om te investeren met grote, hele grote bedragen kunnen we heel snel heel veel duurzame energie opwekken en tegelijk zoveel mogelijk milieuvervuilende centrales sluiten.
